Кава – це корисно: міф чи факт

Rate this post

Кава належить до тих напоїв, які люблять і п’ють майже всі. Хтось обмежується однією чашкою за сніданком, а для деяких кава перетворюється практично на наркотик, без якого людина просто не може нормально працювати.

Чи небезпечно це? І, взагалі, чи настільки шкідливий кави, як багато хто вважає?  А може від кави більше користі, ніж шкоди?

Історія виникнення кави

В давнину поняття «чашка кави» не існувало з тієї простої причини, що зерна кави тоді не мололи і не варили, а їли цілком, обсмаживши на тваринному жирі. Саме так протягом століть робили східно-африканські племена, які вважали, що кава – це чудовий продукт харчування, який надає стимулюючу дію на організм.

Перші дерева кави були виявлені в Ефіопії, в провінції Каффа, яка і дала назву цьому продукту. Тільки в XIV столітті його тут виявили арабські купці, які привезли зерна в Ємен. Власне, саме арабам ми і зобов’язані появою кави як напою. За легендою один арабський священнослужитель звернув увагу, що відвар кавових зерен чудово знімає втому і сонливість, що дуже важливо для нічних молитв.

В Європу кава потрапила значно пізніше, лише в XVII столітті, і майже відразу ж завоював величезну популярність. Втім, і недоброзичливців у нього теж вистачало. У яких тільки гріхах не звинувачували цей напій за його багатовікову історію! Навіть до смертельних гріхів зараховували! І це при тому, що винахідником цього напою вважається служитель церкви! Втім, і сучасні вчені мало не щороку знаходять якісь нові небезпеки, які криються в чашці з кавою.

Вплив кави на організм людини

Безумовно, негативна реакція організму на цей напій цілком можлива, але найчастіше вона дуже індивідуальна. А простіше, то, що може виявитися вкрай шкідливим для одного, абсолютно безпечно для іншого. Втім, є і деякі загальні для всіх мінуси кави. Наприклад, той факт, що в каві міститься достатньо шкідлива для організму смола бензопірену, кількість якої коливається в залежності від ступеня обсмажування кави. Відповідно, чим менше кави обсмажена, тим краще.

І, тим не менш, відома абсолютно реальна історія про людину, яка щодня випивала до 40 чашок кави і дожила … до 114 років.

Прихильники кави зазвичай ілюструють цим прикладом користь від свого улюбленого напою, а його противники стверджують, що якби людина не пила кави, то могла б прожити ще довше. Але якщо в цьому випадку можна тільки будувати здогади, то багато інших достоїнств і недоліки кави мають цілком наукове підтвердження.

Головне, в чому звинувачують каву – це в можливість виникнення наркотичної залежності від нього. Багато лікарів дотримуються думки, що кофеїн – це наркотик, який може викликати серйозну психологічну і фізичну залежність. Інші ж переконані, що для кави це твердження справедливе не більше, ніж для шоколаду. Вони обидва збільшують концентрацію гормону щастя – серотоніну і впливають на центри задоволення в мозку.

Однак до категорії наркотичних речовин їх віднести все ж не можна. Лікарі вважають, що будь-які наркотики повинні володіти трьома властивостями: викликати звикання (тобто для досягнення ефекту дозу потрібно постійно збільшувати), а також психологічну та фізичну залежність. Кава ж задовольняє лише одному з цих вимог: він дійсно може викликати фізичну залежність (при повній відмові від кави у багатьох спостерігається головні болі, сонливість, загальмованість, неуважність, дратівливість і нудота). Саме тому рекомендується відучувати себе від кави поступово, а не різко.

Кому не рекомендують пити каву

А ось звикання, так само як і психологічної залежності кави не викликає. Це було доведено в результаті численних досліджень. Кому, коли і скільки І все ж абсолютно нешкідливим напоєм кави назвати не можна. Лікарі не рекомендують пити його людям з ішемічною хворобою серця і атеросклерозом (хоча є дані, що при боротьбі з цим захворюванням кави, навпаки, допомагає). Не рекомендується вона і при захворюваннях нирок, а також при підвищеній збудливості, безсонні, гіпертонії і глаукомі.

Крім того, не варто пити каву літнім людям і дітям. Про те, коли краще пити каву, існують, наприклад, такі рекомендації: не пити кави як натщесерце, так і після дуже рясного обіду. Крім того, краще пити її лише в першій половині дня (вечірня філіжанка кави може призвести до безсоння або просто до неспокійного сну). А ось скільки чашок в день можна назвати безпечною дозою – про це вчені продовжують сперечатися. Більшість сходиться на тому, що 1-2 чашки кави в день пошкодити здоров’ю не можуть.

Кава – це корисно: міф чи факт
Змінено: Червень 17, 2017
Автор: Novobudova.if.ua
Поширити

Залишити відповідь