Як перевірити документи перед придбанням квартири

5 (100%) 1 vote

Отже, Ви зважилися на купівлю квартири. Точно визначилися з варіантом, що Ваc повністю влаштовує. Але ще не час розслаблятися, передчуваючи переїзд в нову квартиру та приємні клопоти, що пов’язані з оформленням інтер’єру майбутнього житла. Адже найбільші ризики починаються саме на цьому етапі. Спробуємо описати основні з них та способи їх мінімізації. 

Для цього в першу чергу нам необхідно якомога ретельніше перевірити документи на квартиру:

Бланки документів

До введення нотаріальних бланків в 1996 році можна було оформляти довіреність та вчиняти інші нотаріальні дії на простому аркуші формату А4. Головне, щоб там була – гербова печатка нотаріуса, або іншої особи, що посвідчує угоду та підписи на ній. З бланками все зрозуміліше та простіше, так як на сьогоднішній день можна багато чого дізнатися онлайн. Перевірити нотаріальний бланк можна на сайті rnb.nais.gov.ua. Пройшовши за цим посиланням Ви зможете ввести серію та номер нотаріального бланка. В результаті Ви отримаєте інформацію про те, як і коли він був використаний.

Перейшовши за адресою https://kap.minjust.gov.ua/login/index/ можна переглянути повну інформацію про квартиру. Для цього достатньо буде ввести повну адресу. Вартість такої послуги становить 17 гривень. Слід врахувати, що якщо право власності на квартиру було зареєстровано ще до 2004 року – в реєстрі інформації про неї немає. Інформація про такі квартири може бути у виконкомах або архівах. Отримати до них доступ надзвичайно складно та навряд чи у Вас вийде. Крім зазначених вище, не варто нехтувати і старими перевіреними способами. Для цього Вам прийдуть на допомогу сусіди, ЖЕК, а також інші інстанції, в яких можна отримати інформацію.

Правомочність продавця на укладення договору

Необхідно врахувати, що договір купівлі-продажу квартири може бути оскаржений в судовому порядку, якщо буде доведено, що продавець (або один з продавців) саме в цей день був недієздатний. Якщо продавець нерухомості перебуває на обліку в психо-неврологічному диспансері – це зробити не складно. Також, це стосується і тих осіб, які перебувають на наркологічному обліку. Довідка про те, що особа не перебуває на обліку в Україні на сьогоднішній день не є обов’язковою для укладення договору. Проте, нотаріус, який оформляє договір, має право попросити такі документи, якщо має сумніви щодо продавця чи покупця, на цей рахунок.

Сума договору купівлі-продажу квартири

Ціна нерухомості, що зазначається в договорі купівлі-продажу і реальна вартість квартири нерідко відрізняються. Обов’язкові платежі при реєстрації договору, такі як: сплата державного мита та збір в пенсійний фонд, визначаються в процентному співвідношенні від суми договору. Таким чином, чим менша ціна квартири в договорі – тим менше прийдеться сплачувати. Слід розуміти, що в даній ситуації ризикує саме той, хто оплачує кошти за квартиру, а не продавець. Якщо в подальшому суд визнає через якісь причини договір недійсним — покупець буде вимушений повертати кошти, в сумі яка зазначена в договорі, а продавець — поверне нерухомість. При цьому, нерухомість повертається без участі покупця. А от гроші повернути набагато складніше. Навіть, якщо Ви досягнете згоди щодо повернення грошей — можуть повернути лише ту суму коштів, що зазначена в договорі.

Довіреність на укладення договору

Якщо продавець не може з якихось причин бути присутнім під час нотаріального оформлення договору, він може оформити довіреність. В даному випадку виникає ще кілька потенційно небезпечних моментів. Не рекомендуємо в принципі розглядати подібні варіанти. Але, якщо вже таки Ви зважилися … Обов’язково зустріньтеся особисто з довірителем. Якщо повірений пропонує поговорити по телефону або взагалі відмовляє в можливості зустрічі – далі переговори вести не варто. Реальних причин для відсутності людини на угоді насправді практично немає.

Довідки з ЖЕКу

Для того, щоб нотаріус посвідчив договір, необхідно подати ряд документів. Мінімальний їх набір для продавця: паспорт, ідентифікаційний код, письмова згода чоловіка (дружини), свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розлучення або про смерть (якщо був одружений), експертна оцінка об’єкта, довідка по формі-3. Для того, щоб була можливість перевірити всі папери – краще попросити їх, або їх копії, хоча б за 1 день до операції. Аргументувати це можна тим, щоб нотаріус перевірив чи все в наявності, чи немає ніде помилок. Оригінальність паспорта перевірити вкрай важко. Зробити це можна тільки в паспортному столі, який його видавав. Там точно є копія виданого документа з оригінальною фотографією (її могли переклеїти).

Згоду чоловіка (дружини) краще оформляти у того ж нотаріуса, який буде проводити операцію. «Форма-3» видається в ЖЕКу або виконавчому органі сільради. Виглядає вона таким чином: В ній вказуються зареєстровані у квартирі особи. Якщо за адресою зареєстрований неповнолітній – нотаріус таку угоду не посвідчить. Я рекомендую настояти на тому, щоб в день угоди в квартирі ніхто не був прописаний і щоб дата видачі такої довідки була максимально свіжою, це 2-3 дня. Але в ЖЕК, який видавав довідку сходити варто і особисто. У цій же формі вказується наявність (відсутність) заборгованості по комунальних платежах. Всіх, крім електрики та газу. Хоч це і необов’язкові документи для нотаріуса – вимагайте довідки з обленерго та облгазу про відсутність заборгованостей.

Нотаріус

За сформованою на сьогоднішній день практиці, нотаріуса вибирає покупець, принаймі має на це переважне право. Оформляти угоду може нотаріус, який діє в нотаріальному окрузі, в якому зареєстрований або продавець чи покупець, або об’єкт нерухомості. Досить однієї з цих умов. Тобто, якщо квартира продається в Івано-Франківську, продавець зареєстрований у Львові, а покупець в Житомирі – ви можете оформити угоду в нотаріуса житомирського, львівського нотаріального округу, або нотаріального округу м. Івано-Франківська. Якщо ви оформляєте угоду не у відомого вам нотаріуса – варто його перевірити. Зробити це дуже просто. За посиланням http://ern.minjust.gov.ua/pages/default.aspx 

Історія квартири

Для того, щоб проблемну квартиру було простіше продати іноді її попередньо кілька разів перепродують. Отже, якщо квартира, яка Вам сподобалася, була придбана менше ніж півроку тому – це дуже серйозна причина задуматися про ризикованість її придбання.

Зробивши всі ці нескладні перевірки, Ви зможете значно зменшити ризики попасти в незручні ситуації, що пов’язані з придбанням квартири.

Як перевірити документи перед придбанням квартири
Змінено: Липень 12, 2017
Автор: Novobudova.if.ua
Поширити

Залишити відповідь